SIKÇA SORULAN SORULAR

1) Ulusal Meslek Standardı (UMS) nedir?

Ulusal Meslek Standardı, MYK ve bağlı sektör komiteleri tarafından oluşturulan, bir mesleğin icra edilmesi için gerekli bilgi, beceri, tavır ve tutumları gösteren asgari normlardır.

2) Ulusal Yeterlilik (UY) nedir?

Hazırlanan UMS’lerle nasıl yapılacağı belirlenmiş meslekleri, icra edecek bireylerin sahip olması gereken bilgi, beceri, tavır ve tutumları gösteren asgari normlardır.

3) Kimler Başvurabilir?

Mesleki yeterlilik başvurusunda bulunmak için Ulusal Yeterlilikte aksi tanımlanmadığı sürece hiçbir ön koşul bulunmamaktadır. İsteyen herkes yetkin olduğu meslek ile ilgili başvuru hakkına sahiptir.

4) Başvuru Nasıl Yapılır?

Web sitemizden online başvuruda bulunabileceğiniz gibi, merkez ofisimize bizzat gelerek başvuru işlemlerini kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

5) Ne Zaman Sınava Girebilirim?

Sınav ve Belgelendirme başvurularında sınava girecek aday sayısı belirleyici olmaktadır. Sınav açılabilmesi için en az 4 kişinin başvuru yapmış olması gerekmektedir.

6) Sınava Nerede Gireceğim?

Mesleki Yeterlilik sınavlarını EMSAD MYM’ye ait sınav merkezinde girebileceğiniz gibi koşullara uygun olması halinde çalıştığınız iş yerinde de girebilirsiniz.

Kendi iş yerinde sınava girmek isteyenlerin EMSAD MYM ile iletişime geçerek işyerinin sınav yapmak için gerekli koşullara sahip olduğunu teyit ettirmesi gerekmektedir.

7) Sınav İçin Hazırlık Yapmam Gerekir mi?

Mesleğinize yönelik olarak gireceğiniz sınavlar, mesleki tecrübeleriniz ile gerçekleştirebileceğiniz nitelikte olsa da, hazırlanmış Ulusal Meslek Standardı ve Ulusal Yeterlilikleri sınavdan önce incelemeniz faydalı olacaktır. Ulusal Yeterlilik ve Meslek Standartlarına www.myk.gov.tr veya http://emsadmym.com  adreslerinden ulaşabilirsiniz.

8) Sınav Nasıl Sorulardan Oluşacak?

Sınavlar ilgili Ulusal Yeterlilikte tanımlandığı yönteme göre Teorik ve Performans (Uygulama) sınavı şeklinde gerçekleşecektir.

Sınavlarda Ulusal Yeterliliklerde tanımlanmış bilgi ifadeleri Teorik sınavlarında ölçümlenecek olup, Beceri ve Yetkinlik ifadeleri Performans sınavında ölçümlenecektir.

9)Sınav Sonucumu Nasıl Öğreneceğim?

Girmiş olduğunuz sınavların sonuçları https://portal.myk.gov.tr/index.php?layout=aday_bilgi_sorgu&option=com_belgelendirme&view=belgelendirme_islemleri web sitesi üzerinden ilan edileceği gibi başvuru esnasında bildirmiş olduğunuz GSM numaranıza SMS yoluyla da bildirim gönderilmesi sağlanacaktır.

10) Sınavlarda Başarısız Olursam Tekrar Girme Şansım Var Mı?

Sınavlarda başarısız olmanız durumunda bir defaya mahsus olmak üzere ücretsiz olarak tekrar sınav için başvuruda bulunabilirsiniz.

 11) Belgemi Ne Zaman Alabilirim?

Sınav ve Belgelendirme sürecini başarı ile tamamlayanlara Mesleki Yeterlilik Belgesi, MYK tarafından hazırlanacak ve 10 gün içerisinde kurumumuza gönderilecektir.

12) Alacağım Belgenin Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Her Ulusal Yeterliliğin belge geçerlilik süresi değişiklik göstermektedir. Ulusal Yeterliliklerin “Belge Geçerlilik Süresi” bölümlerini kontrol etmeniz tavsiye edilmektedir.

Adres

Ziyabey Cad. Dostlar Sitesi B-Blok Kat: 8 Daire: 83 Balgat
ANKARA / TÜRKİYE

Telefon-Email

0312 284 40 32
emsad@emsad.org.tr
emsad.voctest@emsad.org.tr